Grupa pań pod nazwą ,,Aktywne Seniorki z Sołectwa Pustyny’’ w ramach programu „Moja – Twoja – Nasza Biblioteka” realizowały inicjatywę związaną z tematyką kultury i tradycji ziemi krośnieńskiej.
W ramach inicjatywy odbył się wyjazd do Etnocentrum Ziemi krośnieńskiej - muzeum, którego zwiedzanie zaczyna się od korytarza, wystylizowanego na dawny dworzec kolejowy. Można dowiedzieć się tam wiele o historii, życiu i wyglądzie chat z okolic Krosna. Muzeum ze starymi urządzeniami, meblami, portretami przeniosło nas w odległe lata, natomiast prezentacje multimedialne, gry i karaoke z muzyką z dawnych lat ożywiły zwiedzanie i w ciekawy sposób połączyło nowoczesne technologie z tradycją. Po lekcji historii przeszliśmy do pracowni rękodzieła. Panie animatorki opowiadały o swojej pracy, inspiracjach i tradycjach rękodzielniczych naszego regionu. Poznaliśmy technikę wycinanki tradycyjnej, tkania i makramy.
13 listopada Seniorki, ubrane w stroje ludowe zorganizowały w bibliotece w Pustynach warsztaty rękodzieła dla dzieci z terenu sołectwa. Celem spotkania była promocja biblioteki, integracja międzypokoleniowa, sięganie do źródeł tradycji, kultury i literatury naszego regionu. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o wycieczce do muzeum, podziwiały stroje ludowe. Panie nauczyły dzieci wykonywać makramowe jesienne listki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Kierunek interwencji 4.1.
BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Społeczność | Kooperacja | Oddolność