24 i 25 października udaliśmy się na dwudniową wizytę studyjną. Tym razem zdecydowaliśmy się zainspirować działalnością wrocławskich bibliotek i instytucji kultury. 

Wrocławska Mediateka zachwyciła nas ciekawymi wnętrzami i wykorzystaniem nowych technologii w swojej działalności. W jej zbiorach znajdują się nie tylko tradycyjne książki (nowości literatury pięknej, popularnonaukowej, duży zbiór komiksów i mang), ale też filmy (DVD i Blu-ray), płyty muzyczne, audiobooki oraz setki gier planszowych. Można tam też skorzystać z rozszerzonej rzeczywistości dzięki  VR dzięki zestawom HTC Vive. W jej wnętrzach organizowane są wystawy, spotkania autorskie, mobilne gry miejskie, warsztaty oraz festiwale. Pracownicy Mediateki co tydzień nagrywają vlogi poświęcone najnowszej literaturze. 

Drugą biblioteką jaką odwiedziliśmy w czasie naszej wizyty była filia nr 12 mająca swoją siedzibę w neogotyckim budynku dworca kolejowego. Jej wnętrza nawiązują do stylu z połowy XIX w. Biblioteka posiada bogaty księgozbiór w skład którego oprócz książek dla wszystkich grup wiekowych wchodzi m.in. kolekcja komiksu japońskiego, literatura w języku ukraińskim oraz dawna książka dziecięca. 

Organizuje wiele ciekawych wydarzeń m.in. spotkania miłośników komiksu japońskiego, Sobotnie Imprezy Familijne czy spotkania propagujące zdrowy tryb życia. W bibliotece znajduje się też Czytelnia na Tarasie, gdzie w czasie wakacji czytelnicy mogą czytać komiksy i inne książki na leżakach.

W czasie wizyty odwiedziliśmy także inne instytucje kultury. Zobaczyliśmy m.in. Panoramę Racławicką oraz Zamek Książ. 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.